Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Top 10 teams

Team Logo
1. FC Bulldogs
2. FC Soccer
3. Kapino
4. Reda
5. Bolszewo
6. Orle
7. Gowino
8. Nanice
9. Pieleszewo
10. Ustarbowo
A A A

Podstawy treningu: Trochę czasu minęło nim zebrałem się wreszcie do nakreślenia kilku słów na temat treningu biegaczy, choć wiele z nich spokojnie można odnieść do wielu innych dyscyplin. Większość porad oparta będzie na moim dość bogatym doświadczeniu zawodniczym – blisko 20 letniej kariery sportowej, pracy trenerskiej czy wreszcie ostatnich doświadczeń po powrocie do treningu po długiej przerwie. Teorię ograniczymy do minimum(na początku), nie da się jej jednak uniknąć, gdyż znajomość podstawowych pojęć czy to z podstaw treningu, fizjologii czy psychologii sportu jest wręcz nie unikniona aby móc zaplanować i zrealizować założenia treningowe bez zagrożenia np. przetrenowaniem czy zmorą wszystkich biegaczy wszelkiej maści kontuzjami.

Zaczniemy o kilku „rzeczy” z którymi powinien się zaprzyjaźnić każdy biegacz, wymieniam je bez gradacji czy coś jest bardziej ważne od innego, zdecydowanie zależy to od indywidualnych preferencji:
Wałek do rolowania, piłka lacrosse do masażu, skakanka, taśmy gumowe, piłka lekarska, materac, płotki – to może tyle jeśli chodzi o sprzęt.
Co do innych to:
Sauna, masaż, basen(odnowa biologiczna), w warunkach domowych np. solanki z soli bocheńskiej – bez tych elementów niestety ryzyko kontuzji znacząco wzrasta a i wykonanie większej pracy na treningu jest ograniczone. Ważne też są badania wydolnościowe, lekarskie czy krwi itp. A na wyższym poziomie praca z psychologiem.
Oczywiście ważne są też dieta czy wspomaganie organizmu witaminami, minerałami itp. Ale to temat na inny artykuł.


Teoria treningu ulega od lat ewaluacji, pojawiają się coraz to nowe treny szczególnie, że bieganie stało się w ostatnich latach bardzo popularne. W Internecie można znaleźć tysiące porad co do biegania, setki trenerów „personalnych”, którzy nie widząc człowieka na oczy rozpiszą Ci trening, a wiele książek z tytułem „Trening do… lub trening metodą …… stało się bardzo popularne i nie koniecznie pomogło. Gdzie więc tkwi szkopuł – w treningu nie zmienił się od lat zasadniczy element a mianowicie „Indywidualizacja treningu” – trening musi być dostosowany do konkretnego zawodnika a zawodnik musi znać siebie na wylot.
O czego więc zacząć, na początku nie będziemy wgłębiać się w szczegóły i rozpoczniemy od zasady „od ogółu do szczegółu”. Dlatego też pewne elementy treningu(na początku) potraktujemy bardzo pobieżnie a z czasem będziemy je precyzować.
To zaczynamy, w uproszczeniu trening możemy podzielić na trzy elementy składowe:
Rozgrzewka, główny cel treningu, odpowiedni odpoczynek(czynny) po treningu. Banał nad banałami do wysiłku należy się przygotować, potocznie rozgrzać organizm ale po co:
Nasze tętno spoczynkowe to w zależności od wytrenowania, wieku, pory dnia czy predyspozycji organizmu wacha się od ok 70 do 35 uderzeń na minutę( moje najniższe zmierzone rano w spoczynku to 38 na 1min) a maksymalne potrafi dojść do grubo ponad 200 uderzeń na minutę przy wysiłku, podobnie z ciśnieniem krwi, mocno rośnie. Do wysiłku należy także przygotować układy oddechowy, krążenia, mięśniowy itp. A właściwie cały organizm trzeba rozgrzać – „tak jak samochód” wejście od razu na przysłowiowe duże obroty skończy się bardzo źle np. kontuzją lub osiągnieciem gorszych wyników na zawodach. Intensywny wysiłek fizyczny jest naprawdę bardzo dużym stresem dla organizmu i dla tego trzeba go do niego przygotować.
Zasadnicza część treningu to elementy mające kształtować, rozwijać czy doskonalić np. siłę, szybkość, wytrzymałość itp. I tu najważniejsze jest abyśmy umieli sobie odpowiedzieć jaki jest cel naszego treningu a nie robili czegoś np. dla tego, że inni też to robią.
I ostatni element regeneracja, schłodzenie jak kto woli musi pozwolić wrócić naszemu organizmowi do normy i pozwolić na minimalizację skutków intensywnego treningu czy startu.


Warsztat biegacza:
Biegacz nie tylko biega, jakkolwiek dziwnie by to brzmiało. Nie ważne czy ktoś biega 800m, 1500m czy 10km trening powinien składać się z wielu elementów kształtujących poszczególne cechy zawodnika takie jak siła, szybkość, wytrzymałość, technika biegu itp. i tylko całościowe podejście do treningu może zapewnić sukces i osiągniecie założonych celów a rolą trenera jest dobrać, dopasować i zastosować odpowiednie składowe treningu we właściwych dawkach i okresach treningu.
Jakie środki mamy do dyspozycji: rozbiegania, truchty, biegi ciągłe - BC1, BC2, BC3, Crossy, WT(wytrzymałość tempowa, krótka, długa), ZB(zabawy biegowe), rytmy, przebieżki, sprawność, SB(siła biegowa, różne formy), interwały, BNP, BZ(biegi zmienne) sprawdziany, starty i pewnie coś by jeszcze każdy trener dodał od siebie. Takich nazw używam najczęściej można też spotkać np. OWB1, 2, biegi spokojne, progowe, tempo maratońskie itp. To wyjaśnimy później:


UF ale się napisałem Cdn:
A teraz tak do przeanalizowania mój trening 2 tygodnie przed Memoriałem Janusza Kusocińskiego w Warszawie w 1992 roku. Tak mnie naszło bo właśnie skończyłem oglądać Kusego w Chorzowie a wynik na 3000m zwycięzcy to 8:11,37 a mój w 1992 roku 8:02,12.


PN. 25.05 – Start 1500m Szwerin NRD – 3:47,63
WT. Rozbieganie 12km
Śr. I Tr 2,5km + SB 5x40m A,W,podskok + 4x100m + tr 2km, II BC2/3 8km(po ok 3,20km)
Czw. Rozgrz. ½ WT 3x1200m prz 4,30(3:19, 3:21, 3:19) 1km(3:45, 47, 47)
Pi. Rozbieganko 14km w tym 6x100
So. Rozruch 8km + 8x100
Ni. Start Poznań 3000m przeszkody – 8:44,


Pn. Wolne
WT. BC1/2 10km 4,10-3,40km
Śr. Wolne(pobyt na uczelni) - Szczecin
CZw. TR 3km rozgrz. BC3 3km(9,10) + BC3 2km (6,01) – biegane na żużlówce w Kostrzynie
Pi. (pobyt na uczelni) – Szczecin, wieczorem rozbieganie 14km
SO. Tr 3km + rozgrz. BC3 ok4km (po ok 3,05) – bieg na żużlówce
Ni. Rozbieganie 16km


Pn. Wolne
WT. Wyjazd do Warszawy – rozruch
Śr. Kusy – Bieg na 3000m – II miejsce 8:02,12(pierwszy był ktoś z Afryki ale już nie pamiętam kto)